Esenyurt’ta Yerel Seçimin Nabzı
Tarih : 2013.08.05  16:03:15
Kent Haber gazetesi olarak 2 hafta önce başlattığımız ve büyük ilgi ile takip edilen “Esenyurt’ta seçimin nabzı” yazı dizimiz kaldığı yerden tüm heyecanıyla devam ediyor.

Yerel seçimlere 8 ay kalması ve aday adaylarının bir bir ortaya çıkması ile devam eden yerel seçimin nabzını sizler için tutmaya devam ediyoruz.

İlk iki haftasını Ak Parti Esenyurt’ta yaşanan kulis bilgilerine ayırdığımız yazı dizimizin bu haftaki konukları yine Ak Partili isimlerden oluşuyor. Meclis üyeliği devam eden ve adı meclis üyeliği için geçen isimler hakkında kulislerin ne dediğine buyurun birlikte bakalım;

Mevcut meclis üyeleri

Siyasette gelecek vaat ediyor

Serkan Kara

Esenyurt Belediyesi’nin en genç meclis üyesi olan Serkan Kara, aktif çalışmalar içerisinde yer aldı. İyi bir eğitim alan Kara’nın, Ardahan Göleli olmasının da kendisine avantaj sağlıyor. Hemşerileri tarafından beğenilen ve destek gören Kara, siyasette gelecek vaat eden isimler arasında gösteriliyor.

Hüsran yaratan meclis üyeleri arasında

Sakine Tükek

2009 yerel seçimleri öncesinde ‘Dost Eli Yardımlaşma Derneği’ ile ön plana çıkan ve bu durumdan cesaretle meclis üyesi koltuğuna oturan Sakine Tükek’in, özellikle Alevi yurttaşlara yönelik çalışmalar yapacağı tahmin ediliyordu. Ancak Sayın Tükek, Alevi vatandaşlara iyi bir diyalog kuramadı. Cemevleri ile de aktif çalışmalar içerisinde olamadı. 2004 seçimleri sonrasında Başkan Danışmanı olarak görev yapan Celal Çalışkan’ın yerine getirilen Sakine Tükek, hüsran yaratan meclis üyelerinin en başında geliyor.

Sıkça üstlendiği Başkan vekilliği ile dikkat çekti

Mehmet Adıgüzel

Bayburt’un önde gelen isimlerinden ve bölgenin köklü esnaflarından olan Adıgüzel’in bu ilk siyasi tecrübesinde, Belediye Başkanlığına sıkça vekalet etmesi ile dikkat çekti. “Başka meclis üyesi yok mu? Sürekli olarak Mehmet Adıgüzel’e vekalet bırakılıyor” sesleri çok fazla duyuldu. Ayrıca Adıgüzel, hemşerilerine yönelik olarak yaptığı çalışmalarda da göz dolduran bir isim oldu.

Sesi çıkmayan meclis üyelerinden

İsmail Mutlu

Ziya Özvatan’la yakınlığı bilinen İsmail Mutlu’nun meclis üyesi olduğu günden beri kendini “sesi çıkmayan meclis üyeleri” arasına yazdırdı. Kıraç’ta yaşayan fakat toplum tarafından tanınmayan İsmail Mutlu,  kendi yöresinin insanlarına yönelik olarak yapmış olduğu çalışmaların dışında pek varlık göstermedi.

Varlık gösteremedi

Hüseyin Erdeve

Esenyurt’lu olmadığı bilinen ve İl Teşkilatının kontenjanıyla meclis üyesi koltuğuna oturan Hüseyin Erdeve’de hemşeri derneklerinin düzenlediği etkinlikler dışında pek fazla varlık göstermedi. Belediye’nin etkinliklerinde de görülmeyen ve sadece meclisten meclise görünen Erdeve, parmak kaldırmaktan öteye gidemedi.

Meclis için adı geçenler

 

Meclis yolu açık

Sefer Dinç

Kıraç’ta esnaflık yapan Sefer Dinç son dönemdeki siyasi sıçramalarıyla dikkat çekti. Alevi kökenli olan ve mecliste koltuk sahibi olmak isteyen Dinç, özverili çalışmalarıyla ve Cemevleriyle olan diyalogu ile bu arzusuna ulaşabilecek gibi görünüyor.

Dönüşü muhteşem oldu

Mustafa Tarım

Yakuplu bölgesinde siyasete başlayan Mustafa Tarım, meclis üyesi adaylığı için başvurmuş aday olayınca Has Parti’de ilçe başkanlığı yapmıştı. Mustafa Tarım bu süreçte AK Partiyle ilgili ciddi eleştirilerde bulunmuş ve bunlarda basında yer almıştı. Hatta AK Parti gençliğinden bir gurubun partilerine katıldığı yönünde açıklamalarıyla gündem yaratmıştı. Genel Başkanları Numan Kurtulmuş’un ani dönüşüyle kendisi de tekrar kaçtığı eve geri döndü ve hatta dönüşü şölenle oldu.  Programlarda da boy gösteren Tarım’ın, meclisi düşündüğü tüm kesimler tarafından bilinmekte lakin yeni listede yer bulur mu bilinmez.

Mecliste olmasına kesin gözüyle bakılıyor

Pakize Yağcı

Pakize Yağcı’nın siyasi hayatı Kıraç’ta başladı. Kadın Kolları Başkanlığı yapan Yağcı’nın uzun zamandır aynı görevi icra ediyor. Yiğidin hakkını yiğide vermek dediklerinin tamda burada devreye girmesi lazım. Büyük başarılara imza atan Yağcı’nın vatandaşlarla da iyi diyaloglar içerisinde olduğu biliniyor. 2009 yılından bu yana aktif olarak görev yapan Pakize Yağcı’nın bu dönem mecliste olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Listede olması şaşkınlık yaratmaz

Alican Gökçe

Esenyurt AK Parti’nin kurucularından olan ve 10 yıldır AK Partide görev yapan Alican Gökçe, bölge siyasetinde de etkili bir isim. Memleketi itibariyle de geniş bir kitleye sahip olan Gökçe, bu avantajı iyi kullananlar arasında. Ayrıca sivil toplum örgütlerinin içerisinde olan ve Esenyurt Tüketiciler Dernek Başkanlığını yürütmesi de artı puan kazanan Gökçe’in geçtiğimiz dönemde de meclis üyeliği girişimleri olmuş ancak kendi isteği ile geri çekilmişti. Bu dönem talebinin olup olmayacağı merak edilen Alican Gökçe’nin listede olması pek şaşkınlık yaratmayacak gibi. 

Sürekli gelişme gösteren bir isim

Yusuf Öztoprak

2009 yerel seçimlerinde İl Genel Meclis Üyeliği için müracaat edenlerin arasında olan Öztoprak, 2009 seçim sonrasında AK Parti Esenyurt İlçe yönetiminde Tanıtım Medya Birim Başkanı olarak görev aldı. İlk başlarda basınla diyaloglar konusunda hatalara düşen Öztoprak, ilerleyen süreçte bu tutumunu olumlu yönde değiştirdi. Düğünlerde, cenazelerde bulunmasıyla sempati toplayan Öztoprak’ın her platformda yer alması ve gayreti, yaklaşan yerel seçimlerde nasıl bir sonuçla noktalanacağı merak konusu… 

2763 kez okundu
cafer / Tarih : 2013.08.06  16:12:50
kafalarına göre siyaset yapılıyor helal olsun size
Diğer Esenyurt Haberleri