Esenyurt Tüketiciler Derneği
Tarih : 2012.02.07  21:30:56
Esenyurt Tüketici Haklarını Koruna ve Bilinçlendirme Derneği gerçekleştirdiği kongrenin ardından çalışmalarına hız verdi.

Esenyurt Kaymakamı Halil Uymaz’ı ziyaret eden Dernek başkanı Alican Gökçe amaçlarını; Esenyurt halkını tüketim konusunda bilinçlendirmek ve haklarına sahip çıkmalarını konusunda bilgilendirmek olarak açıkladı.

Basın mensuplarıyla geçtiğimiz ay bir araya gelen Esenyurt Tüketici Haklarını Koruna ve Bilinçlendirme Derneği geçtiğimiz hafta da Esenyurt Kaymakamı Halil Uyumaz’ı ziyaret etti.

Dernek çalışmalarının yakından takip ettiğini ifade eden Esenyurt Kaymakamı Halil Uyumaz; “Derneğinizin çalışmalarından bilgi sahibiyim. Ancak ilçemizde çok sayıda mağdur olan ve bu haklarını bilmeyen vatandaşımız var. Onların bu yönde bilgilendirilmesini sağlamalısınız. Bu yönde Kaymakamlık olarak bizlerde sizlere gereken desteği sunacağız. Sizlerin yapacağı çalışmalardan bilgi sahibi olursak ve bizlerden hangi yönde destek isterseniz bizlerde sizlere yardımcı olacağız” dedi.

Gökçek destek istedi

Halil Uyumaz’ın yaptığı konuşmanın ardından kendisine teşekkür eden Tüketiciler Dernek Başkanı Alican Gökçe ise Uyumaz’ın çok duyarlı bir yönetici olduğunu vurguladı. Başkan Gökçe; “Derneğimiz gerçekleştirdiği kongresinin ardından aktif olabilmek adına ciddi çalışmalar içerisinde olduk. Bu yönde Esenyurtlu hemşerilerimizin yanında olmamız gerektiğini bildiğimiz için sürekli olarak duyurularla çalışmalarımızdan bahsetmeye çalıştık. Derneğimizin en önemli sosyal paydaşı Esenyurt Kaymakamlığıdır. Çok şanslı bir ilçedeyiz. Çünkü Sayın Kaymakamımız bu konularda oldukça duyarlı olduğunu biliyoruz. Bu konuda kendisinin sunacağı destekle birlikte bizler daha da huzurlu olarak çalışmalarımıza sürdüreceğimize inanıyoruz. Bu konuda çalışmalarımıza kendisinin katkılarıyla daha iyi bir hal alacaktır” ifadeleri kullandı.

Bilinçli tüketici

Gökçe çalışmalar hakkında verdiği bilgilerde önemli konulara değindi.  Amaçlarını “Esenyurt halkını tüketim konusunda bilinçlendirmek ve haklarına sahip çıkmasını sağlamak” olarak açıklayan Gökçe; “ Mal ve hizmet satın alırken temel ihtiyaçlarını ön planda tutan satın alacağı mal ve hizmetlerin kaliteli, güvenli, ucuz ve sağlıklı olması konusunda araştırma yapan, firmalar arasında güvenirliği n planda tutan, hakkını bilen haklarına sahip çıkan ve savunan, çevreye karşı duyarlı olan, her çeşit savurganlık ve israfın karşısında olan, tüketici hakları için tüketici derneğiyle günülü çalışan” kişileri bilinçli tüketici olarak tanımladı.

Gökçe yasal haklar hakkında bilgi verdi

Tüketici hakları hakkında yasal bilgiler veren Alican Gökçe; “Yalnızca kapıdan, posta ve katalog yoluyla yapılan satışlarda hiçbir gerekçe göstermeden bir malı teslim aldığınız tarihten itibaren (7) gün içinde kabul etmek veya reddetmek hakkına sahipsiniz. Malı almaktan caydığınız yani ‘Cayma bildirimini’ satıcıya 7 gün içinde iadeli taahhütlü mektupla noter aracılığıyla gönderilen ihbarname ile veya bizzat elden teslim ederek ulaştırabilirsiniz.

Satın aldığınız malın ayıplı olduğunun anlaşılması halinde malın eslim tarihinden 15 gün içerisinde satıcı firmaya başvurarak malın değiştirilmesi, ödediğiniz bedelin iade edilmesi, ücretsiz olarak onarılması veya ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirilmesi haklarından birini talep edebilirsiniz. Satıcı tercih ve talep ettiğiniz seceneği yerine getirmekte hükümlüdür satın alınan malın ayıbı gizli nitelikte ise, hakkınızı aramak için kanuni süre 2 yıldır gizli ayıbını ispat edilmesi gerek” şeklinde konuştu.

Sorularınız için başvurulacak kurumlar

Esenyurtlu tüketicilerin yaşayacağı sorunlar hakkında başvurabilecekleri kurumları belirten Gökçe, yaşanacak olumsuz durumlar için tüketiciler; “Esenyurt Tüketici Haklarını Koruma ve Bilinçlendirme Derneği, İlçe tüketici sorunları hakem heyeti ( Kaymakamlık ), İl tüketici sorunları hakem heyeti ( Valilik ), Tüketici Mahkemeleri, Etiket mecburiyeti uygulama konusundaki şikayetler için Belediyelere başvurabilirler” dedi.

( Özel Haber )

ESENYURTHABERLERİ.COM

13776 kez okundu
seda / Tarih : 2012.02.10  01:42:08
Başkanım öncelikle yeni görevinizde başarılar diliyorum geçenlerde benimde bir tüketici olarak mağdur olduğum bir konu oldu kaymakamlığa giderek mağduriyetimi dilekçe olarak sundum sağolsun oradaki arkadaşlar işlerini başarılı bir şekilde yapıyorlar şimdi sonucu bekliyorum inş la lehimize işler maduriyetimiz giderilmiş olur..
Diğer Esenyurt Haberleri