VİP ONUR
SOL SABİT REKLAM
SAĞ SABİT REKLAM
Whatsapp
0536 522 82 82Whatsapp İhbar Hattı
Sıradaki Haber: Ardahan'a modern stadyum geliyor

Avrupa Yakası’na yarım milyon hane taşındı

Avrupa Yakası’na yarım milyon hane taşındı

Kanal İstanbul, metro ve metrobüs projeleri Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt ve Başakşehir’in yıldızını parlattı.

İstanbul Avrupa Yakası’na geçen yıl 479 bin taşınmanın yüzde 37,5’i bu bölgelere gerçekleşti. Her gün 374 aile yeni dairenin kilidini açarken, günde 55 konut da yıkıldı. 141 ülke vatandaşının oturduğu İstanbul Avrupa Yakası’nda evine en çok elektrik aboneliği başlatanlar da Suriye, Irak, İran, Afganistan, Azerbaycan ve Çin vatandaşları oldu.

Türkiye’nin köprü, metro, metrobüs ve bu yıl temeli atılması beklenen Kanal İstanbul gibi dev ulaşım projeleri, İstanbul Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt ve Başakşehir’in yıldızını parlattı. Bölgeye geçen yıl taşınma sayısı 478 bin 466’ya yükselirken, yeni konutlara taşınma oranı da yüzde 19 artışla 136 bin 588’e çıktı. Böylelikle her gün 374 aile yeni konutun kilidini açtı.

Yenilenmek üzere her gün yıkılan konut sayısı da günde 55 olarak hesaplandı. 141 ülke vatandaşının oturduğu İstanbul Avrupa Yakası’nda evine en çok elektrik aboneliği başlatan yabancılar Suriye, Irak, İran, Afganistan, Azerbaycan ve Çin vatandaşları oldu. Toplam 4,2 milyon abonesi bulunan perakende elektrik satış şirketi CLK Boğaziçi Elektrik’in üç ayda bir hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu açıklandı. Raporda, 2016 yılında İstanbul Avrupa Yakası’nın ‘gayrimenkul röntgeni’ çekildi. 2016 yılının tamamını kapsayan yıllık raporda, toplam taşınma adedi, yeni ve ikinci el konutlara geçiş rakamları, kentsel dönüşümün sonuçları ve yabancıların milliyetlerine göre gayrimenkul edinimi net olarak ortaya konuldu. CLK Boğaziçi Elektrik’in anlık olarak izlediği elektrik abonelerinin başvuru ve ikamet değişikliklerinden hareketle hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre, 2016 yılının tamamında 478 bin 466 taşınma hareketi yaşandı. Yani yaklaşık yarım milyon hane 2016’da yer değiştirdi. Bu dönemde yeni konutlara geçişlerin oranı bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 136 bin 588’e ulaştı. İkinci el konutta kullanıcı değiştiren  emlak sayısı ise 341 bin 878 oldu. Gayrimenkulün Enerji Raporu’nun verilerine göre, 2016 yılı içinde yeni konuta geçişlerin arttığı dönem 14 bin 467 adet ile mayıs ayında oldu.

Yılın en düşük hareketi 7 bin 231 adet ile temmuz ayında gözlendi. 2016’nın son çeyreğinde yeni konutlara geçişteki toparlanma ise dikkat çekti ve bu dönemde geçen yıla göre yüzde 20’lik bir artış meydana geldi. 2015 yılının tamamında her gün 314 aile yeni konutlarının kapısını ilk kez açarken, bu rakam 2016’da 374’e yükseldi. Rapora göre, 2016’nın tamamında yeni konutlara en yoğun geçiş Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt ve Başakşehir gibi gelişen bölgelerde gözlendi. Bu bölgelerde yıl içinde 51 bin 235 konutun kapısı ilk kez açıldı. Bu da İstanbul Avrupa Yakası’nda kapılarını ilk kez açan yeni konutların yaklaşık yüzde 37,5’ine denk geliyor. Söz konusu bölge 2016 yılında ikinci el konutlarda da 57 bin 203 taşınma ile liderliği elinde tuttu. İkinci el konutlarda en yoğun hareketin yaşandığı bir diğer bölge ise şehrin merkezi olarak ifade edilebilecek Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli ve Kağıthane oldu. CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu ile İstanbul Avrupa Yakası’nda 2016 yılı boyunca gayrimenkul hareketlerini net olarak ortaya koyduklarını belirtti.

Rapor sayesinde İstanbul’da yeni konutların hangi bölgelerde geliştiğini ve ikinci elde konut hareketliliğini görebildiklerini anlatan Bakal, yıkımı gerçekleşen konut istatistikleri ile de hayati öneme sahip kentsel dönüşüm etkisini ortaya çıkardıklarını kaydetti.Raporun Türkiye ekonomisinin dinamosu gayrimenkul sektöründeki aktörler tarafından kendilerine bir yol haritası olarak seçildiğine dikkat çeken Bakal, rakamlara göre İstanbul’daki yeni konut yapımının ülke büyümesine olumlu katkı sağladığını görmenin mümkün olduğunu kaydetti. Bakal, “Bu verilerden hareketle İstanbul’un hangi bölgesinde büyüme ve yatırım ihtiyacı olduğunu rakamlarla gayrimenkul sektörünün hizmetine sunuyoruz. Gelen olumlu tepkilerle Raporumuzu daha da çeşitlendirme yoluna gidiyoruz. Yeni bir gelişme olarak artık 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık verileceği Türkiye’de biz de Gayrimenkulün Enerjisi Raporumuzun içeriğinde yabancı oturumcu sayı ve milliyetleri istatistiklerine ağırlık vereceğiz” dedi. Halit Bakal, yeni yıldan itibaren bölgedeki hareketliliği göz önünde bulundurarak nokta atışıyla Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt ve Başakşehir’deki sayıların kendi başlarına değerlendirileceğini kaydetti.

YENİLENMEK İÇİN GÜNDE 55 KONUT YIKILDI

  Konut yıkım istatistiklerini de içinde barındıran Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre şubat-aralık aylarında 18.585 konut yenilenmek amacıyla ‘kentsel dönüşüm’e girdi. Bu da her gün yaklaşık 55 konutun yenilenmek için yıkıldığı anlamına geliyor. Yıl içinde en yüksek konut yıkımının yapıldığı dönem ise 2.796 adet ile Aralık ayı olarak öne çıkıyor. İstanbul gibi milyonlarca insanın yaşadığı bir metropolde depreme dayanıklılık bakımından kentsel dönüşüm çabalarının çok önem taşıdığını anlatan Halit Bakal, Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nda gelecek dönemde konut ile ticarethane istatistiklerini bölgelere göre ayrı açıklayacaklarını ifade etti.

YABANCI AİLELERDE YÜZDE 82,2 ARTIŞ

  Türkiye’nin kültür başkenti unvanını taşıyan İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yabancı ailelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Toplam 141 ülke vatandaşının abonelik sahibi olduğu İstanbul Avrupa Yakası’nda yabancı ailelerin sayısı 2016 yılında yüzde 82,2 artarak 34.030’a yükseldi. Milliyeti bilinen 24.377 abone üzerinden yapılan araştırmaya göre ise Suriyeliler 12.536 ile yabancı ailelerin yaklaşık üçte birini oluşturdu. Suriye’yi 1.328 abonelik ile Irak, 1.165 abonelik ile de İranlılar izliyor.

İSTANBUL’DA 141 ÜLKE VATANDAŞI VAR

* İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 2016’nın tamamında 478 bin 466 taşınma gerçekleşti.

* Sıfır konuta geçiş işlemleri 2015 yılına göre yüzde 19 artarak 136 bin 588’e ulaştı.

* İkinci el konutlara geçiş geçen yılın aynı dönemine göre 341 bin 878 olarak gerçekleşti.

* Yeni yerleşim yerlerine geçişin en yoğun olduğu dönem 14 bin 467 adet işlemle mayıs ayında yaşandı.

* 2015’te ortalama her gün 314 aile yeni konutuna taşınırken, bu rakam 2016’da 374’e yükseldi.

* 2016’da yeni konutta da ikinci elde de en yoğun hareket Beylikdüzü, Avcılak, Esenyurt ve Bahçeşehir’de yaşandı. 2016’da bu bölgede 51 bin 235 yeni konutun kapısı açıldı, ikinci elde de 57 bin 203 işlem gerçekleşti.

* Şubat-Aralık 2016 döneminde 18 bin 585 konut yenilenmek için kentsel dönüşüm faaliyetine girdi.

* Her gün ortalama 55 konut yenilenmek için yıkıldı.

* 2016’nın son çeyreğinde yabancı abone sayısı 4 bin 861 artarak 34 bin 30’a yükseldi.

* 2016’nın tamamında yabancı abone sayısındaki artış yüzde 82,8’e ulaştı.

* Suriyelilerin toplam mesken ve ticaret aboneliklerinin toplamı 12 bin 536’yı buldu.

* Yapılan başvurulara göre İstanbul Avrupa Yakası’nda 141 ülke vatandaşının mesken aboneliği bulunuyor.


Sizin Hala bir Web Siteniz Yokmu? Uygun Fiyatlarla Web Tasarımı


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

En Alt Reklam