VİP ONUR
SOL SABİT REKLAM
SAĞ SABİT REKLAM
Whatsapp
0536 522 82 82Whatsapp İhbar Hattı
Sıradaki Haber: Silahlı Saldırıyı Cep Telefonuna Çektiler
  • HABERLER
  • GÜNDEM
  • Prof Dr. Kılıç: Ardahan'a Havalimanı yapılırsa İhanet olur

Prof Dr. Kılıç: Ardahan'a Havalimanı yapılırsa İhanet olur

Prof Dr. Kılıç: Ardahan'a Havalimanı yapılırsa İhanet olur

Ardahanlıarın ısrarla Havaalanı istemesine, Ardahan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof Dr. Şeref Kılıç Sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, Ardahan Ovası üzerine Havalimanı inşa etmek, gelecek kuşaklarımıza yapılacak en büyük ihanet olacaktır dedi.

İşte O açıklama..

Çok uzun süreden beridir Ardahan’a havalimanı yapılması talebi tartışılagelmektedir. Şimdiye kadar bu konudaki görüşlerimi dost sohbetleri dışında yazılı olarak ifade etmemiştim.

Çok uzun süreden beridir Ardahan’a havalimanı yapılması talebi tartışılagelmektedir. Şimdiye kadar bu konudaki görüşlerimi dost sohbetleri dışında yazılı olarak ifade etmemiştim. Ancak son günlerde Kars Havalimanında yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle tekrar Ardahan’ın gündemine gelen bu konu üzerine hem bir ziraatçı, hem de Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünde görev yapan bir profesör olarak görüşümü açıklama gereği duydum.
Ardahan’ın temel sektörünün tarım ve hayvancılık olduğu, nispeten küçük işletmelerin ise bu sektöre dayandığı herkesin malumudur. İlimizde sanayi olmadığı gibi göçü durduracak başkaca alternatif sektör de bulunmamaktadır. İlin tarıma elverişli alanı 84.250 hektardır. Diğer bir deyişle arazilerimizin sadece % 17’sinde tarım yapılabilmektedir. Ardahan ovasındaki bu tarım toprakları oldukça yüksek potansiyele sahip organik madde içeriği yüksek, Türkiye’nin diğer bölgelerinde görülmeyen Çernozyem topraklardır. Bitki büyüme dönemindeki iklimsel kısıtlara rağmen bazı yumrulu bitkiler, soğuk iklim tahılları ve yem bitkilerinin birçoğu başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir. 
Diğer taraftan, 2016/9620 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye genelinde 49 ilde 141 Ova Koruma Alanı olarak ilan edilmiştir. Ardahan İlinde de Ardahan ve Göle Ovaları Koruma Alanı (TARIMSAL SİT ALANI) olarak belirlenmiştir. Bu karar ile büyük ovalarda bulunan tarım arazilerinin hiçbir surette amacı dışında kullanılamayacağı belirtilmiştir.
Ardahan ovasının tarımsal potansiyelini ve önemini vurguladıktan sonra Havalimanı konusuna gelecek olursak; Havalimanı inşasında gereksinim duyulan arazi miktarı, limanın büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte pist alanları, terminal alanları ve güvenlik sahası ile birlikte yaklaşık 5000-10000 dekardır. Ardahan ovasına havalimanı yapılması durumunda, tarıma elverişli I. Sınıf bu kadar büyük bir alandan tarımsal olarak yararlanılamayacaktır. Bu miktardaki arazi, yukarıda da ifade edildiği gibi temel geçimi tarım ve hayvancılık olan, sınırlı tarım arazisine sahip bir il için oldukça büyük bir kayıptır. Havalimanı ovanın kalbine saplanacak bir hançerden farksız olacaktır. 
Peki, havalimanı Ardahan için mutlak gerekli midir? Bence hayır. Çünkü yanı başımızda, sadece 85 km mesafede bir havalimanı zaten mevcuttur. Bu havalimanına özel araç ile 45 dakikada ulaşılırken, servis araçları ile 1 saat 15 dakikada ya da 1,5 saatte ulaşılabilmektedir. Oysaki büyük şehirlerde merkezden havalimanına ulaşım bazen saatler almaktadır. Ayrıca, Avrupa ülkelerine ve hatta dünyaya baktığınızda 85 km aralıkla inşa edilmiş havalimanı göremezsiniz. Bu hem doğal kaynaklar hem de ekonomi açısından büyük bir israftır.
Diğer taraftan havalimanı işletmeciliği ile ilgili çok önemli sorunlar görmezden gelinemez. Şöyle ki, merkez nüfusu 20000, toplam nüfusu 97000 olan ilimizde havayolunu tercih eden yolcu sayısı yeterli midir? Ortalama 170 yolcu kapasiteli uçaklar yeterli doluluk oranına ulaşabilecek midir? Hangi destinasyonlara haftada kaç sefer olacaktır. İlin potansiyeli göz önüne alındığında sefer sayısı haftada 1-2 yi geçmeyecektir. Bu durumda seyahat edecek olanlar gerektiğinde birkaç gün bekleyecek midir? Yoksa yine Kars havalimanını mı kullanacaktır? 
Ardahan’a Havalimanının gerekliliği böylesine tartışmaya açık iken, popülist yaklaşımlarla havalimanı talep etmek yerine, ilin kalkınmasını, göçün durmasını sağlayacak daha gerçekçi taleplerde bulunulmalıdır. İlimizin gerçek potansiyelinin organik tarım ve hayvancılık ile bu sektöre bağlı modernize endüstri olduğu unutulmamalıdır. Ardahan’ı ülkemizin et ve süt deposu haline getirecek yöntemler üzerinde yoğunlaşılmalıdır.
Hükümet Ardahan’a havalimanı yapma kararı alsa bile bilinçli Ardahanlıların buna karşı çıkması gerekir. Zira gelecek kuşaklara bırakacağımız en önemli mirasımız doğal kaynaklarımızdır. Ardahan Ovası üzerine Havalimanı inşa etmek, gelecek kuşaklarımıza yapılacak en büyük ihanet olacaktır. 
Prof.Dr.Şeref KILIÇ
Ardahan Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı


Editör: Hakan Azar

HABERE YORUM YAZIN
REIS MERMER REIS MERMER 02.03.2018

Saygıdeğer hocam bir akademisyen olarak konuyu değerlendirmeniz beni mutlu etti.184500 dekarlık bir plato ovası olan ardahan ovası gelecek nesiller bırakacağımı en büyük mirastır.Ildisinda yaşayan gurbetçi beyefendiler elbette havalimanı ister 20 saatlik otobüs yolculuğu kendilerini yoruyor.Oysaki ARDAHANA gelecek addedecek mega projeler istememeleride beni geleceğimi torunlarımın ekonomisini etkiliyor.Hocam enkısa zamanda sizi ziyaret edeceğim.

Alparslan gündüzhev Alparslan gündüzhev 03.03.2018

Açıklamalarınız için teşekkürler Ardahanın yeşil plato örtüsünü ve düz ovasını korumak hepimizin görevidir. Kurayı korumakla başlayan mücadelemiz uçak sevdasıyla son bulmamalıdır kötü servis sorununu çözersek yeterli olur.Ardahan ili dünyanın yaşanılabilir temiz havası olan 3 ilinden biridir.yeşili sevelim ağaç ekelim şehrimizin kıymetini bilelim herkese selamlar

Bektemir Beşli Bektemir Beşli 05.03.2018

Sayın hocam bir işin kalkınmasında en önemli unsur yoldur. Yol güvenliği ve zamandan tasarruf içinde en uygun ulaşım hava yoludur. Tarımsal alanların kaybolmamadı için ise çözüm vardır. Yanak Ardahan arasında çayağzında hava limanı yapına uygun yerde mevcuttur. Çıldır ve pısof kapılarınıda hesaba katarak yolcu potensiyelide her geçen yıl artacaktır. Durum bu iken niçin ihanet olsun. Hem bu ifade çok felaket tellallığı değilim oralı olan batıdaki iş adamlarımızın oraya yatırım yapmaları içinde hızlı ulaşıma ihtiyacı var. Hepten reddetme ve ihanet gibi göstermeniz yerine altarnatıf yerleri araştırmanız gerekmez mi Bilim adamı olarak ağır ifadeler yerine araştırarak tarım ve hayvancılığa sekte vurmadan bilakis katkı sağlayan projeler üretmenizde Ardahan üniversitesi olarak ta size düşmemezmi. Kolaycılıpı herkes seçer Sizler bunu yapabilecek en önemli bir kurumda ve konumdasınız. Selamlarımla

Yaşar Aydın Yaşar Aydın 23.03.2018

Hocam Havaalanı yapılmasın diye bayagı emek harcarmışsınız söyledikleri nize saygı duyuyorum Ama havalimanı da lazım selamlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

En Alt Reklam