VİP ONUR
SOL SABİT REKLAM
SAĞ SABİT REKLAM
Whatsapp
0536 522 82 82Whatsapp İhbar Hattı
Sıradaki Haber: En pahalı işsiz Fatih Terim

Tapuda otomatik miras dönemi

Tapuda otomatik miras dönemi

Tapu yasasında hedeflenen değişiklikle veraset intikal davaları ortadan kalkacak. Ölen kişinin gayrimenkulleri otomatik olarak varislerin tapusuna geçecek.

Tapuda otomatik veraset dönemi başlıyor.

Tapu Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, ölen kişinin hak sahibi mirasçıları ve miras payları, mahkemelerden alınan veraset ilamına gerek duyulmaksızın, tapu müdürlüklerince tespit edilerek, doğrudan tapuya işlenecek. Böylece hem aylar süren veraset davalarına gerek kalmayacak, hem de devlete vergi, sigorta gibi borçları bulunan kişilerin bu borçlarının miras paylarından tahsil edilmesinin yolu açılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan değişiklik taslağına göre sistem, nüfus müdürlükleri ile tapu müdürlüklerinin işbirliği içinde yürütülecek. 

Milliyet'te yer alan habere göre, nüfus müdürlükleri ölen kişinin ve mirasçılarının güncel nüfus kayıtlarını ilgili tapu müdürlüklerine gönderecek. Gönderilen bilgi vatandaşlık numarası üzerinden Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'nde sorgulanacak ve ölen kişinin adına kayıtlı taşınmaz varsa, mirasçıları arasında pay tespitine göre dağıtım yapılarak 'mirasçılık belgesi' düzenlenerek tapuya kaydedilecek.

İTİRAZ YOLU AÇIK
Nüfus müdürlüklerince gönderilen nüfus kayıtları, 'mirasçılık belgesi' düzenlenmesi konusunda yeterli değilse tapu müdürlükleri tarafından 'mirasçılık belgesi' düzenlenmeyecek ve konu yargıya intikal ettirilecek. Mirasçılık belgesine karşı, itiraz yolu açık olacak. Hak ihlaline uğradığını düşünenler sulh hukuk mahkemelerine başvurarak itiraz edebilecekler. Bu durumda mahkemelerin vereceği kararlar geçerli olacak.

MİRAS KALANIN YEŞİL KARTI İPTAL EDİLECEK
Hazırlanan sistem, aylar süren yargı sürecini devre dışı bırakarak sonlandıracağı gibi, mahkemelerin iş yükünü de önemli ölçüde hafifletecek.

Yeni sistem, varisler yanında devlete de yarayacak. Devletin, kendisine borçlu olan kişilerden tahsilat yapması da kolaylaşacak. Devlete borçlu olan bir kişiye mülk kalması halinde, bu miras üzerinden devletin alacağının tahsiline gidilecek.

Ayrıca, yeşil kart, doğrudan gelir desteği gibi yardım alan kişilerin kontrolü de bu sistemle yapılacak. Yeşil kartlı birine miras kalması halinde, bu kişinin kartı iptal edilecek. Mevcut durumda, tapu kayıtlarını güncel olmaması nedeniyle bu yardımlarda usulsüzlükler yaşanabiliyordu.HABERE YORUM YAZIN
Aaa Aaa 27.08.2017

Mahkemelerin iş yükü azalacak aynı yük tapu müdürlüklerine geçecek. Veraset davası aylar sürüyor ama tapu memuru 5 dakikada yapacak. Hakimin aylar süren işlemini normal bi memur 5 dakika da nasıl yapacak acep ??? Mirası reddedenlerin durumunu tapu nasıl belirleyecek. Hak ihlaline uğrayanlar uyanana kadar haksızlığı yapan yeri satıp parasını çoktan cebine koyar. Ayrıca tapusu mirasçılara geçmemiş taşınmazlarda miras hissesine haciz konulabiliyor. İşi bilmeyen vatandaşı kandırmaktan başka bişey değil bu.

Dodo Dodo 28.08.2017

Miras bırakanın vasiyeti varsa, nasıl olacak? Tapu memuru bunu da halledebilecek mi, vasiyeti açıp çözme yetkisi de olabilecek mi?

Necmıye mısır Necmıye mısır 28.08.2017

Vasiyetnameye itiraz hakkı.gizli miras hakkı ne olacak. Birde geçmişte üzerlerine geçirilmiş müzisyen kalma tapulara itiraz tapu iptal davası olacakmı madur mirasçı ne olacak.

Ümit yalın Ümit yalın 28.08.2017

Bu yasa çıktımı çıkacakmı çıkacaksa ne zaman bilgilenmem laIm

Ala Ala 29.08.2017

Hatta iken bağışlanan mallar ne olacak.

Ali Akbaş Ali Akbaş 29.08.2017

Veraset noterler tarafından kısa sürede zaten yapılıyor,ne gerek var denemelere doğrusu yapılsın bu değişikliğede razıyız hayırlısı olsun;

Nermin Nermin 29.08.2017

Hiç görüşmediğimiz, akrabalık ilişkimiz sadece kağıt üstünde olanlara bir şey bırakmak istemiyorsam ne olacak? Kapımı açmayan birisine zorla miras mı bırakacağım? Vasiyetnamenin geçerliliği ne olacak?????

AKY AKY 29.08.2017

Usulüne göre yapılan vasiyetler nüfus kayıtlarına işlenmektedir... bilginize

Mehmet TOKLUOGLU Mehmet TOKLUOGLU 29.08.2017

Allah razı olsun çok büyük bir zaman kaybı maduruyet giderilmiş olur kimsenin kimseye mudarasi kalmaz kanunun kestiği parmak acimaz sözü yerine gelmiş olur

Fatih sakıcı Fatih sakıcı 30.08.2017

Yıllardır intikal yapılmayan yerler var kardeş kardeşle mal paylaşımında anlaşamazken kaldı ki ailede üvey bireyleri olan kimseler intikal durumunda bu kezde ortaklığın giderilmesi yoluna gidecekler bakın görün o zaman iki günde veraset ilamı kararı veren mahkemeler en basit iki malikli ortaklığın giderilmesi kararını 2 yılda verirken davalarda artış kaçınılmaz olacaktır iş yükü azalıyordu artıyormu ?

Eylul Eylul 12.10.2017

Devletin derdi olenlerin vergi yada baska sekilde kendine olan borcunu kapmak.Reddi miras hakkini vatandasin elinden almak.Buyuk sirketleri affede affede bitiremedi vatandasi olunce bile tirtiklamaya devam.Yoksa ne yuku biri azalacak biri artacak.Sebebi belli

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

En Alt Reklam