Bölge Gazetesi Çıkarmak..
Tarih : 2012.03.19  00:57:27

Bugün davası zaman aşımına uğrayan Sivas katliamında zor kurtulan, ama şimdi hayatta olmayan Aziz Nesin’in de hep hayal ettiği ve bu yönde bir şirket kurup, benimde içinde bulunduğum birçok gazetecinin beyinleri ve de cep harçlığı ile çıkarmak istediği doğuya has bir bölge gazetesi rüyasının gerçekleşmesi için yeni bir çalışma başlatan arkadaşlar bu yönde bir çalışmalarının olduğunu belirtip, beni arayınca çok sevindim.

Çünkü başta Ege’de olmak üzere Karadeniz’de ülkenin birçok bölgesinde o bölgede yaşananları günübirlik gündeme getirip, sorunlarının çözümünü isteyen onca bölge gazetesi olmasına karşın bugün birçoğunun Güney Doğu’da sandığı Şırnak’ın da içinde bulunduğu Doğu Anadolu’nun 17 Vilayetinde böyle bir gazete yoktu.

Gerçi irili, ufaklı onlarca gazetenin bu yönde mücadele ettiği, bir o kadarının ise valinin, kaymakamının, bir iki müdürün haberi ile resmi ilan dışında halkın sorunlarından uzak yayın yaptıklarını da bilen bir gazeteci olarak Doğu Anadolu’nun 17 Vilayetini içine alan, bu illere bağlı bulunan onlarca ilçe, yüzlerce köyde yaşananları gündeme taşıyacak bir Bölge Gazetesi’ne gerçek anlamda büyük bir ihtiyaç var olduğunu hep düşünmüş, gerek manevi, gerek ise maddi olarak bunu bir türlü gerçekleştirememiş bir gazeteci olduğumu da bilmenizi isterim.

Çünkü 1990 yıllarda gittiğim İstanbul/Cağaloğlu’nda yayın hayatına devam ettirdiğim Doğu Anadolu isimli gazetemi Hakkâri’ye kadar gönderdiysem de gerek imkânsızlıklar, gerek ise o dönemde yaşanan deprem dolaysıyla bu hayalimi bir kez daha ertelemek zorunda kalmıştım.

Ve Kocaeli’nde günlük olarak çıkardığım 12 sayfalık Siyah Beyaz Kocaeli isimli gazetemin benim gibi deprem kurbanı olunca yeniden geldiğim Ardahan’da yine bu yönde bazı girişimlerde bulunmuş, hatta Doğu Anadolu’ya bağlanması için büyük mücadele verdiğim Artvin’in Şavşat ilçesine bile Ardahan’da çıkardığım gazetemi göndermiş, Ardahan ve ilçelerinde olduğu gibi Kars’ta, Iğdır’da ve Şavşat’ta gazetemi dağıtmaya çalışmıştım.

Yani işin kısacası bugün Doğu Times’i çıkaran arkadaşların gerçekleştirmek istediği bir bölge gazetesine mutlak bir ihtiyaç olduğunu bilen bir gazeteci olarak Doğu Times’e ben dâhil herkesin mutlak destek vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Hepsi benim gibi bu mesleğe yıllarını vermiş, canlarından, zamanlarından, sosyal haklarından ve en önemlisi kendi cep harçlıklarını bir araya getirip, Doğu Anadolu’nun sorunlarını, bu bölgede yaşananları güçlü bir ses ile gündeme taşımayı hedefleyen bu arkadaşların çıkardığı Doğu Times isimli yeni bölge gazetemize başta bölge siyasileri, işadamları, gazete okurları el atmalı ve yaşaması için destek vermelidirler.

Vermelidirler ki; Ankara’nın görmek istemediği, batının hep ikinci gözle baktığı Doğu’da güneşin doğduğunu herkes iyi bilmeli ve anlamalıdır.

Bunun bir yolunun da bölgede bölgeyi temsil eden her görüşe, her fikre, her anlayışa yer veren bir gazetenin yaşamasında geçtiğini herkes iyi bilmelidir.

Bu nedenle Doğu Times’e yeniden aramıza hoş geldin diyor, resmi ilan mahkûm olmayan, halkının gazetesi olan bir gazete olması umuduyla ülkemin en kuzeyinde bulunan, Türkiye’nin Kafkaslara açılan sınır kenti serhat Ardahan’dan merhaba diyorum.

fakiryilmaz323@hotmail.com

611 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları