esss
GOOGLE NEWA

Bahattin Demir: Çocuklar İçin Evdeki büyük tehlike 'Televizyonlar'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bahattin Demir: Çocuklar İçin Evdeki büyük tehlike 'Televizyonlar'
Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında evde kalan çocuklar uzun süre bilgisayar ve televizyon ekranına maruz kaldı. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre ise sınırsız ekran kullanımı çocuklarda uyaran eksikliğine ve otizm semptomlarının görülmesine sebebiyet verebiliyor.

Samyeli Engelsiz Yaşam ve Eğitim Derneği Başkanı Bahattin Demir, “Çocuk gelişiminde 0-3 yaş döneminin çok önemli olduğunu belirterek bu dönemde yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu söyledi.

Bahattin Demir, “Covid-19 Pandemisi, her yaş grubunda çeşitli tahribatlar yaratırken bu süreçten en olumsuz etkilenen kesim şüphesiz çocuklar oldu. Ailelerin rutinlerinde meydana gelen değişiklikler, çocukların okula gidememesi dahası kreş ve anaokulu gibi kurumların kapalı olmasının yanında sokağa çıkma kısıtlamaları da çocukların park vb yerlerde daha az vakit geçirmelerine ve daha az sosyalleşme sebebiyet verdi  Oyun ve sosyalleşme imkanından mahrum kalma çocuklar için aynı zamanda  öğrenme ve sosyalleşme ikliminden de uzaklaşma anlamı taşıyor. Uzmanlar ve çeşitli bilim merkezlerinin yıllardır slogan haline getirdiği; ‘‘0-3 yaş 0 ekran’’ sloganı bu günlerde çocuklarımız için daha büyük önem arz ediyor. Maalesef pandemi sürecinde evde kalan çocuklar dijital ekranlarafazlasıyla maruz kaldı. Üzülerek söylüyorum ki günün büyük bir bölümünü bu ekranlar karşısında geçiren çocuklarda gelişimsel gerilikler görülmeye başlıyor. Çocukların sosyal uyaranlardan uzaklaşarak dijital ekranlara maruz kalmaları çocuklarda uyaran eksikliği veya otizm semptomlarının görülmesine sebebiyet neden oluyor.

Bahattin Demir: “Büyük kentlerde çocuklar daha çok risk altında”

Uzmanlar aşırı ekrana maruz kalan çocuklara zamanında etkili bir eğitimsel ve psikolojik müdahale gerektiği görüşünde. Çocukları bu tehlikeden korumanın başlıca yöntemi ise sınırlı süreli ekran ve etkili iletişim yöntemleri uygulama da.

Büyük kentlerde yaşayan çocukların daha çok risk altında olduğunu belirten Demir, “Televizyon ekranından çocuklarımızı oldukça uzak tutalım, farklı etkinlikler ile çocuklar desteklenmeli çünkü bu dijital süreç geç konuşmaya sebep oluyor” uyarısında bulundu.

Kaynak:Esenyurt Haberleri

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İstanbul’da bir kısıtlama daha kalktıÖnceki Haber

İstanbul’da bir kısıtlama daha kalktı

Bitlis'te askeri helikopter düştü! 9 şehitSonraki Haber

Bitlis'te askeri helikopter düştü! 9 şeh...

Yorum Yazın

ess

Başka haber bulunmuyor!