Üst Reklam 970x90

Medet Anlı; 'Ev yapmak değil eser bırakmak istiyorum'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Medet Anlı; 'Ev yapmak değil eser bırakmak istiyorum'
'Bana neden sorunlu projeleri devralıyorsunuz' diyorlar. Ben ev yapmak değil eser bırakmak istiyorum. Kimsenin biteceğine inanmadığı projeleri devralarak tamamlayıp mağdur edilen insanların mutluluğuna ortak olmak istiyorum' dedi.

Hayat Park projesiyle uzun süredir bölgede gündem oluşturan Medet Anlı çarpıcı açıklamalarda bulunarak  gelişmeleri tüm çıplaklığı ile gazetemize açıkladı.

Medet Anlı kimdir? Tanıyabilir miyiz?

 1977 Kars doğumluyum. İstanbul Altınşehir bölgesinde eğitim hayatıma başladım. Bir süre Hürriyet Gazetesinde staj gördüm. Daha sonra Korozo Ambalajda 15 yıl çalıştım. Askerlik sonrasında Boğazköy’de emlak işi ve fırıncılık işine başladım. İlerleyen süreçte emlak işinde iyi olduğum için Boğazköy Emlak firmasını kurdum. Yaklaşık 10-15 sene Boğazköy Emlak olarak alım satım işi yaptım.

Sizin işiniz emlak mı, inşaat mı?

Emlak işi yaparken, Eval İnşaat diye bir firmadan aracılar beni buldu. Bu bölgenin ‘ en iyi emlakçısı sizmişsiniz’ diyerek, 'burada satış yapılacak 196 dairemiz var' dediler. Bizde bu işe girdik. O zaman firmadan başka birilerinin aracılığıyla daireleri başkalarına satmaya çalışmışlar. Bizde başladık bu daireleri satmaya, fakat vekâlet Erol Hançer’de yani Eval İnşaat ama daire sahipleri aslında şu an ortağım olan toprak sahibi Atilla Ekşinozgil’dir. Bende bu kişinin vekiliyim. Bu aile Esenyurt’un en eski en köklü ailesidir. Burada iki tane sorunlu projenin toprak sahibi bu ailedir. Ve bu projeleri bize verdiler. Ta ki bizim satışlarımızı görünce, Eval İnşaat projesi için beni aradılar. Ve o inşaattaki rezidance dairelerin tapuları çıktı. Fakat satışta sıkıntı çekiyoruz. Satış olmayınca inşaat yürümüyor dediler. Bizimde AK Zirve projesinde 41 dairemiz var. Buradaki 41 dairenin satışını durdurdum. Eval İnşaat’a geçtim. Tabi biz satışlara başladık ve belirli fiyatlarla alım satım yapıyoruz. Fakat baktık ki inşaatta ilerleme yok. Ama insanlara konut satıyoruz. Sonuçta o insanlar bize güvenerek alıyorlar. Bu bölgede Boğazköy Emlak olarak bilinen tanınan bir firmayız. Ekonomik sıkıntı olan inşaat için bize ortaklık teklif ettiler. Toplamda 1500 dairelik olan bu projeye, elimizdeki gayrimenkulleri satarak destek olmak için buradan 111 satın aldık. Bir süre sonra baktık inşaat yine yürümüyor. Daha sonra Ali Osman Buruloğlu diye biri geldi. ‘’Siz bütün her yeri satmışsınız. Fakat bize para gelmiyor. Kaç daire sattınız’’ diye sordu. Bizde rezidance’ın tamamının satıldığını ve konutta da 300’e yakın dairenin satıldığını beyan ettik.

Ali Osman Buruloğlu ise ‘nasıl satılmıştır, bize gelen para yok. Elimizde 400 daire var. Bize gelen bir kuruş dahi yok’ dedi. Daha sonra Erol Hançer’i çağırdı ve onun korkudan yalan söylediğini gördüm. Meğer bunlar Av. Hikmet Bozçalı ile bir olmuşlar. Yasa dışı vekâletle, Atilla Ekşinozgil’in bir parsel okul arazisi olan yerini satmışlar. Hayat Park 2 dediğimiz yerin üzerine ipotekle 120 milyon tl kredi çekmişler. Erol Hançer şirketten çıkmış. Şirketi Fatma adında alakası olmayan bir kadına devretmişler. Tabi bunlar tamamen birbirine karışmış durumda ‘biz hata ettik, yanlış yaptık, ama bu sıkıntılı durumdan sizi Medet Anlı kurtarabilir, bu inşaatı yaparsa Medet Anlı yapar. Bu adamın malları da var. Bu işi yapacak parası da var’ dediler. Çünkü satış yapmadan inşaatı devam ettiremezsiniz. Önemli olan satmaktır. Daha sonra Ali Osman Buruloğlu bunların hepsini devre dışı bıraktı ve biz tekrar masaya oturduk. Tabi biz yaptığımız bütün sözleşmeleri Erol Hançer diye biliyoruz. Ama şirketi Fatma isimli kadının adına devretmişler. Dolayısıyla bizim yaptığımız bütün sözleşmeler mükerrer durumunda kaldı. Bu arada işin devam etmesi için 22 milyon’a yakın bunlara nakit göndermişiz. Tabi yaptığımız sözleşmeler ile ben dedim ki inşaattan filan anlamam, bu beceriksizler inşaatla ilgilensin. Bunlar ise bir öneri getirerek, ‘ Adem Örenci bizim danışmanımız ve ruhsatları çıkartan adamımız’ dediler. Adı geçen bu Adem Örenci, Erol Hançer’in ve dönemin belediye başkanı Ali Murat Alatepe’nin danışmanı diyerek işlerin daha rahat yürüyeceğini söylediler. Bu Adem Örenci ile birlikte Hasan Yılmaz diye birini daha bu işe ortak ettiler. Tabi işler yürümeye başladı dedik. Birde baktık ki müşteri senetleri bizim hesaplarımıza düşmesi gerekirken, para filan geldiği yok. Fatma isimli kadın ile diğer ortaklar kendi aralarında paylaşıyorlar. Bu kişileri bir araya toplayarak, hepsini atarak devre dışı bıraktım. Daha sonra satış senetleri bize gelmeye başladı. Bunların yaptıkları haksız işlemlerden dolayı işten çıkarınca, bizim adımızı mafyaya çıkarttılar. Bu hususta toprak sahibi Atilla Ekşinozgil’in hiçbir kusuru suçu yok. Bu şebekenin derdi, biri toprak sahibi Atilla Ekşinozgil diğeri para yatıran ben Medet Anlı’nın yani iki mağdurun malını, parasını iç etmek kendilerine çıkar sağlamakmış.

Daha sonraki süreç nasıl devam etti?

Sonra belediye yetkilileri bize geldi. Belediyenin bize söylediği, Eval İnşaat’in ruhsatı var. Ama bunlar ne UTK’yı ödemişler nede yapı denetim paralarını ödemişler. Yani belediyeye olan borçları ödememişler ve ille ruhsat alacaksınız dediler. Harçları yatırıyoruz bekliyoruz ruhsat çıkacak diye fakat çıkmıyor. Peki, neden çıkmıyor? İşte belediyenin taşeron firmalara borcu var. İmza atarsa sıkıntı yaşar. İlk önce bu durum 10 daire ile çözülüyordu ve bu 10 daireyi verdik. Fakat ruhsat yine çıkmadı. Başka bir firmaya 20 daire vereceksiniz dediler, verdik ama yine çıkmadı. Proje müellifi varmış, onu da verdik. 1.600.000 TL değerinde proje müellifi Erdem İskender diye biri var, 8 dairede bunun için verdik. Velhasıl bu dairelerin sayısı 70’i buldu. Bunların tüm belgeleri ve tapu kayıtları bizde var. Bu Eval İnşaat 1455 ada 12 parsel’in hepsini satmış. Fakat tapuda hiçbirisinin vergi temiz belgesinin harcını ödememiş. Rüşvetle işlerini temiz kâğıdı vermeden satışlarını yapmışlar. Fakat bu temiz kâğıdı problemi, ruhsat verirken çıkmıyor. Ama borç toprak sahibi ve hiçbir ilgisi olmayan Atilla Ekşinozgil’e çıkıyor. Bu adam hiçbir şeye dâhil olmadığı halde adama bir sürü sıkıntı ve problem çıkarmışlar. Yaklaşık 12 milyon giderimiz ile bunları da hallettik. Tabi bu süreçte dönemin belediye başkanı Ali Murat Alatepe ile telefon görüşmesi yaptık. Bizi başkan yardımcısı Eren Kaya’ya yönlendirdi kendisine giderek görüştük.

Şimdi ise yeni seçilen başa gelen belediye başkanı Kemal Deniz Bozkurt aynı şeyleri yaşıyoruz. Bizim problem sıkıntı yaşadığımız yer 1455 ad 17 parsel ve 1455 ada 12 parsellerdi. Bu 1455 ada 12 parsel ’de hiçbir problem yokken belediye yönetimi değişince yani Kemal Deniz Bozkurt gelince problem başladı. Yani Eval ve Bulut inşaattaki ve bazı dışarıdan kişiler ile maksatları toprak sahibi Atilla Ekşinozgil ve finans sağlayan Medet Anlı’ya ait 3000 daireyi ele geçirmek. Her ikisini de ekarte ederiz. Yani kendi aralarında herkes  paylaşmış. Ama ben Medet Anlı bu haksızlığa, hukuksuzluğa izin vermem.

Bu inşaatınızın durdurulma sebebi nedir?

Karşı taraf bir hâkim buluyor ve aradan 4 yıl geçmesine rağmen, inşaat yapılmasına rağmen, sözleşmede şartlar yazılmasına rağmen, hakim tarafından fesih davası tamamlanmadan yeni ruhsat verilemez. Yeni ruhsat vermediler ki, zaten ruhsatları yoktu bu firmanın. Daha sonra karşılıklı feshi edildi. Karşı taraf daha sonra bir yolunu bularak, idari mahkemeden yürütmeyi durdurma talep ediyor. Belediyeden ise konu ile ilgili bilgi istiyorlar. Fakat belediye çok basiretsiz bir savunma veriyor. Yani 'bunu önceki yönetim verdi, Ali Murat Alatepe verdi' savunma yapıyor. S anki bizim ahbabımızmış gibi düşünüyorlar. Ben şahsen tanımam etmem. Biz burada işimizi yapıyoruz. Bu projelerden mağdur insanları işini çözmeye, toprak sahibinin mağduriyetini çözmeye çalışıyorum. Bunun tam aksine Kemal Deniz Bozkurt yönetiminde olan Esenyurt Belediyesi mahkemeye verilen raporda, yürütmeyi durdurulmasının lehine bir yazı veriyor. Fakat burada daha önce alınan bir ara kara var. Buna da uyulmuyor. Bu ara kararda diyor ki burada toprak sahibinin mağduriyeti var. Ve bu ruhsatı yenilemek zorundasınız.

Yani yapılan tespit ve ara kararda geçen bahisle, 4 yılda inşaatın bir tarafı %8 diğer tarafı %16 yapılmış. Yani sözleşme ihlal edilmiş, sözleşme teslim tarihi geçmiş. Bu ara karara emsal başka firmalara yenileme yapan belediye bize gelince olmuyor diyor. Bir bakıyoruz ki 450 mağdura ev vermiş, o mağdur derneği ile fotoğraf vermeyen, randevu vermeyen belediye başkanı Kemal Deniz Bozkurt, hapis cezası alan Temel Bulut’un şoförü ve yanındakiler EVAL mağduru diye ortaya çıkıyor ve belediye başkanı ile makamında fotoğraf veriyorlar. Bizde anlıyoruz ki bunlar kendilerine yol yapıyor.

Bu ara kararı belediye dikkate almadı peki ne oldu?

İnşaatımızı çok sayıda zabıtalarla durdurmaya geldiler. Fakat biz işimizi tamamlayıp, bu mağduriyetleri gidereceğiz. Medet Anlı burada sadece inşaat yapmıyor, sosyal kültürel ve sportif faaliyetlerimizde var. Galatasaray gibi büyük bir kulübün sponsoruyum. Ayrıca Kars-Digor Derneğine Esenyurt İnönü Mahallesinde iki katlı dernek yerinin tapusunu aldık ve hemşerilerimize teslim ettik. Önümüzdeki günlerde yine Kars İl derneğimize memleketimizin ismine yakışır bir yer alarak orayı da tüm hemşerilerimize hediye edeceğim.

Benim hiçbir siyasi çalışmam ya da tarafım yok. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı severim, beğenirim. Çünkü bu devlet için, millet için dünya arenasında müdahale etmesi gereken durumlarda gerekeni yapan bir liderdir. Hiçbir siyasi bağım yok, sadece gönül muhabbeti duyuyorum. İleride de siyasi bir hedefim yok. Sadece Galatasaray gibi köklü bir spor kulübünde yöneticilik yapmak istiyorum. Siyaset bana göre bir iş değil.

Konumuza dönecek olursak eğer, şimdi burada yürütmeyi durdurmayı tamamlanabilmesi için idari mahkeme bir karar verir ve onun üstü istinaf mahkemesidir. Hukuki süreci tamamlanmadan, sen o inşaatı durduramasın. Daha burada kesin karar verilmeden bana ceza yazıyorsun. Yani burada devam eden mağdurların evini durdurmaya çalışıyorsun. Eval İnşaat zaten 4 yıl bu insanları mağdur etmiş. Evlerini vermemiş. Şimdi ben merak ediyorum. 700 mağdur Eval’de 450 mağdurda Bulut mağduru, Kemal Deniz Bozkurt sayesinde evlerini alamazsa bu insanlara ne diyecek?

Bir işin tamamlanması için yüzde yüz bitmiş ve teslim edilmiş olması gerekir. Yani insanların kentsel dönüşüm diye girdikleri işten evin içine girilmesi ile tamamlanır. Halen bu insanlar İstanbul’un çeşitli semtlerindeki eski evlerinde oturuyor. Ben Medet Anlı olarak bugüne kadar Esenyurt’ta problem yaşanan birçok projeyi tamamlayıp, insanlara tapularını teslim etmişimdir. Yürütmeyi durdurma burada bize çokta zarar vermez. Ev sahibi olmak isteyip bu işe giren vatandaşlara olur. Yani bunu yapan taraf belli, bürokrasi ve devletin kurumlarıdır.

Sorun yaşadığınız yer hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Ben aynı yeri 3 kere satın aldım. 1455 ada 17 parsel’i birde 120 milyon krediyi ödemedikleri için bankadan satın aldık. Bizim amacımız burada yeni mağduriyetlerin oluşmamasıdır. Biz bir işe girdik. Bu işte zaten sorunlar var, mağdurlar var. Yani hiçbir sorun yokken inşaatın durması belediyenin işine yarar bir durum değil. Belediye başkanı Kemal Deniz Bozkurt ile bu durumu görüşmek için makamına gittik. Ayakta 5 dakika dahi konuşmamız tamamlanmadan, gördüğümüz tavır karşısında çıktık. Şunu söyledim, ‘burada mağdurlara ev yapılıyor ve buranın ruhsatı belediyeden alındı. Siz benim ruhsatımı durduruyorsunuz ’dedim. Yani sonuca bağlanmadan ayrıldık. Biz buralara çöken çetelerden kurtardık, insanların evlerini bitirmeye çalışıyoruz.

Burada ki durum, süreç çok basit, ara karara istinaden ruhsat yenileme yapılabilir. Diyelim ki ruhsat olmadı, yürütme durdu, inşaat durdu. Sonra ne olacak? EVAL gelip yeniden bizim aldığımız yerimi yapacak. Sözleşme yok, bir şey yok. Ne olmasını bekliyorlar, yani 3 bin mağdur daha mı çıksın istiyorlar. Belediyenin burada yapması gereken şey verdiği ruhsatın arkasında durmasıdır. Belediye başkanı değişir, yönetim değişir, her şey değişir. Ama Esenyurt Belediyesi değişmez. Eğer bize bu uygulamayı yapacaksanız. Esenyurt Belediyesine yaptığımız mahsupları verin geri o zaman. 70 daire belediyeye mahsup ettim, verin geri o zaman. Şimdi bizim problem çıkarılan yer, yani 1455 ada 17 parsel önceki Eval İnşaat olan, şimdi bizim firma adımız Hayat Park projesidir.

Burada mahkemenin çıkaracağı karara göre, 15-20 gün kadar sonra diyelim red karar çıktı. Toprak sahibine tekrar ruhsat yazmak zorundadır, çünkü parası ödenmiş. Belediye bunu geri ödemek zorundadır. Şu an var mı belediyenin kasasında o kadar para acaba!

Toprak sahibi Atilla Ekşinozgil: "Çok büyük ihanete uğradım"

Atilla Ekşinozgil          -  Ben burada doğup büyüyen biriyim. Buralar 250-300 hanelik çiftlik bölgesiydi. Bizim ata toprağımızdır. Tabii zamanında buralarda kadastro yoktu. Köylülerde o zaman mütecaviz olarak yorumlanıyordu. Şu dere, şu taş, şu çeşme gibi sınırlarla belirleniyordu. Daha sonra bu çiftlik alanları kadastrol hale getirildi. Sonra bizde kendi yerlerimizi ayırdık ve çiftçiliğe devam ettik. Ben aslında siyasal bilgiler mezunuyum. Ama kendi ata toprağımızda çiftçilik yaparak çalıştık. Ta ki buralar arsa olmaya başlayıncaya ve artık çiftçilik yapılmayana kadar. 3 milyon metre kareye yakın alan bize aitti. Bu süreç içinde toprak sahibi olarak çok büyük ihanete uğradım. Epey süredir avukatım olan Hikmet Bozçalı’ ya vekâlet verdim. İşlerin kolayca yürümesi ve halledilmesi için yani bir güven tesis olmuştu. Ama maalesef insanlara güvenmenin sonucunu bu şekilde görüyoruz. Ve benim vekaletimle işlerin bu hale gelmesinin sebebi Hikmet Bozçalı oldu. Fakat hep güvendik, devam ettik inşaat yapılır dedik. Anlatıldığı gibi hepsi bir olup hepsini çalmaya çalıştılar. Ta ki inşaat artık yürümüyor yapılmıyor. Bir baktık ki her şey durmuş, alacaklılar bekliyor. Dedik ki burası yürümez kalır. İstiyorum ki burası benim doğup büyüdüğüm yerler, iyi şeyler güzel projeler yapılsın. Öyle olsun ki ismimizle iyi bir şekilde anılsın. Bu tamamen iyi niyetimizden ötürüdür. Fakat bir söz var ‘Keser döner sap döner’ çok doğru bir söz. Sonunda Medet Bey gibi biri çıktı karşımıza ve bu işe el attı. Sağ olsun onunda hem dürüstlüğü, hem mücadeleci ruhu ile içine girerek iş bu duruma geldi.

Yürütmeyi durdurmayla ilgili neler söylemek istersiniz ?

Atilla Ekşinozgil   - Bu konu ile ilgili bizim sonradan haberimiz oldu. Yani muhatap olduğumuz kişi şirketi paravan olduğu şirkete devrediyor. Bu şirketin üzerinden 170 daireyi geçirdiler. Tabi insan bunları görünce çıldırıyor. Bir yandan idare mahkemesinin durdurması, bir yandan belediyenin böyle uygulama yapması ziyadesiyle can sıkıcıdır. Herşey ortadayken bunlar nasıl böyle yapabiliyorlar. Devletin görevi kurumları ile beraber, aslında mağduriyeti önlemek olmalıdır. Her şey belgeli ve apaçık ortada, kim neyi sorarsa biz belgesini gösteriyoruz.

Sonuç olarak; bu işleri bu duruma kadar getirdiği için Medet bey bu inşaatları ve mağduriyet açısından oda ayrı bir sıkıntıdır. O kadar insanın vebali var. Gerçi ben bilerek tahammüden sebep olmadım. Ama toprak sahibi olarak bu araziler benim, bu kadar insanın ahını almak doğru değil. Burada mağdur olanlardan biri de benim.

Yani burada bir mağduriyet var. Ve insanlara güvendiniz. Fakat ihanete uğradınız ve bu durumlara geldi. Şimdi burada Medet Anlı'nın ruhsatını durdurdunuz ve iptal ettirdiniz. Peki bir daha Evel İnşaata mı sözleşme yapacağız, inşaat mı yapacaklar. Biz bunlarla mutabakat yaparak anlaştık. Dediler siz bizi hapse gerçekten kurtardınız. Baktılar ki biz inşaatı yapıyoruz, paramız var. Çözüm şeklini gördüler ve geri döndüler. Mahkeme ve belediye üzerinden yeniden üzerimize oynamaya başladılar. Belediye de bazı yetkililer ile ruhsattaki verilmiş olan hatalar ve yanlışlıklar vardı. Burada yanlış yaptıklarını belirttik. Belediye Başkanı ile görüşemedik, başkaları ile görüştük.

MAXİ

Kaynak:Esenyurt Haberleri

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Esenyurt'ta Bakın Kaç Kişi Adını Değiştirdi?Önceki Haber

Esenyurt'ta Bakın Kaç Kişi Adını Değişti...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama mesajlarıSonraki Haber

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama mesaj...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!