Üst Reklam 970x90
Melike Al

Melike Al

Mail: melike.al93@gmail.com

Corona Hastalığı Dünyaya Nasıl Yayıldı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ordan bütün dünyaya yayılıp adeta küresel çapta hayatı felç eden corona virüs (covid-19) için kapsamlı bir araştırma yapıldı. Ölümcül salgının yayılmasındaki hayati hatalar bir bir ortaya çıktı

koronavirüsün ilk olarak 11 milyon kişinin yaşadığı Çin'in Wuhan kentindeki deniz ürünleri satan yiyecek pazarında ortaya çıktı ve virüs 4 kişide tespit edildi

Aralık 2019'un son günlerinde doktorlar, hasta insanların normal tedavilere cevap vermeyen viralpnömoniden rahatsız olduğu bilgisine sahipti.

Washington ve John Hopkins Üniversitesi bilim insanları tarafından gerçek vaka sayısının, aralık ayının sonunda açıklanan rakamlardan yaklaşık bin kişi veya birkaç bin kişi daha fazla olduğu nu açıkladılar

Her koronavirüs hastasının, virüsü ortalama 2 veya 3 kişiye bulaştırdı ,Çinli yetkililerin aralık ayının sonunda halkı uyardı ve ancak 31 Aralık'ta Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) salgın hakkında bilgi veridi

Çin hükümeti WHO'ya hastalığın önlenebilir ve kontrol altında tutulabilir olduğu bilgisini paylaşmıştı

Ocak ayının başına gelindiğinde en azından 175 bin kişinin Wuhan'ı terk etti, seyahat kısıtlaması uygulanmadan önce toplamda yaklaşık 7 milyon insan  Wuhan'dan ayrıldı. Bu süreçte koronavirüs olduğunu bilmeyen binlerce kişi Wuhan'dan ayrılarak dünyanın çeşitli yerlerine gittiler.ve dünyaya yayılmasına neden oldular.

1 Ocak'a gelindiğinde Çinli yetkililer, Corona virüsün insandan insana geçtiği bilgisini teyit etti ve bu sırada Şangay ve diğer büyük kentlerde, corona virüs vakalarına rastlanmaya başlanmıştı. Çin, Wuhan kenti dahil olmak üzere ülke çapında seyahat yasağı ilan etti ama diğer kentlerde de vaka sayısı hızla O günlerde seyahat verilerine bakıldığında Wuhan'dan aylık olarak yaklaşık 900 kişinin New York'a, 2 bin 200 kişinin Sydney'e, 15 binin üstünde kişinin Bangkok'a seyahat ettiği tespit edildi. Araştırmacılar bu süreçte seyahat edenlerin yüzde 85'lik kısmının, koronavirüs olduğunu ama tespit edilmeden seyahat ettiklerini bugünkü vaka sayılarından yola çıkarak ortaya çıkardılar.

30 Ocak itibariyle ABD ve diğer bazı ülkeler Çin uçuşlarını durdurdu ama elde edilen salgının yayılma verilerine göre çok geç kalınmıştı. üilkelerdelokal olarak koronavirüs yayılmaya devam etti ve virüs dünya çapında salgına dönüştü.

Hastalanan kişilerde yaş aralıklarıda belli olmaya başlamıştı uzmanların açıklamasına göre  yaş dağılımları şöyle

koronavirüs nedeniyle ölenlerin yaş ortalaması 78,5 olarak açıklanırken; yaşamını yitiren kadınların yaşının, erkeklerden fazla olduğu kaydedildi.

hayatını kaybedenlerin yüzde 1.2sinde başka hastalık tespit edilmezken; koronavirüs dışında bir eştanısı bulunanların yüzde 23.5i, iki eştanısı bulunanların yüzde 26.6sı, üç eştanısı bulunanların ise yüzde 48.6sının yaşamını yitirdiği görüldü.

hastaneye giden hastaların en yaygın tanısının ateş ve solunum güçlüğü olduğu ifade edildi. Öte yandan, kanlı balgam ve ishal gibi semptomların daha az görüldüğü aktarıldı. Ayrıca, hastaların yüzde 5.7'sinin semptom göstermediği duyuruldu. Rapordaki verilerde, koronavirüssemptomları gösteren hastaların semptomlarının başlamasından ölüme kadarki süre 8 gün olarak açıklandı. Mart ayı verilerine göre 3 bin 200 kişinin 36sının 50 yaş altında olduğu belirtildi. Bu ölümlerden 9unun 40 yaşından 8 erkek ve bir kadın olduğu; yaşlarının 31 ila 39 arasında değiştiği ifade edildi. Korona yüzünden ölen sayısı da 11 bin 300'ü geçti. Türkiye ise ölenlerin sayısı 98e ulaşt,ı  aralarında 45 hatta 32 yaşında olan hasta larınolduğuda duyumlar arasında .

 Dünya bu salgınla baş etmeye çalışırken evde kal çağrıları ülkemizde ne yazık ki çokta dikkate alınmıyor ve bu yüzden  ilerdeki günlerde sıkıyönetim uygulaması gelme durumu olma ihtimali var. İşlerin bu kadar kötüye gitmesi ni istemiyorsak  evde kalmalı ve  temizliğimize dikkat etmeliyiz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın