VİP ONUR
SOL SABİT REKLAM
SAĞ SABİT REKLAM
Whatsapp
0536 522 82 82Whatsapp İhbar Hattı
Sıradaki Haber: İstanbul'da sağanak yağış

ALES sonuçları açıklanıyor!

ALES sonuçları açıklanıyor!

Bugün geçtiğimiz ay yapılan ALES 2017 ilkbahar dönemi sınavı için ÖSYM bir duyuru yaparak ALES sonuçlarını ilan edecek. Peki bu saat kaçta olacak? ALES sonuçları için adayların biraz daha sabretmesi gerekiyor. İşte bugün ALES sonuçları saat kaçta, nereden nasıl açıklanacağı ve adayların ALES puanlarını nasıl öğreneceği ile ilgili detaylar...

Türkiye'nin 81 ilinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ALES 2017 ilkbahar dönemiz sınavı için sona gelindi. Bugün ALES sonuçları ÖSYM tarafından ilan edilecek. Adaylar ALES sonuç sorgulama ekranından puanlarını öğrenecekler ve bu puanı lisansüstü eğitime ve akademik kadrolara başvuruda kullanacaklar.

ALES 2017 SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

7 Mayıs'ta yapılan ilkbahar dönemi ALES 2017'nin sonuçları ÖSYM'nin sonuç açıklama sistemi üzerinden ilan edilecek. . Yukarıdaki bağlantı  ile direkt ulaşılabilen sonuc.osym.gov.tr adresinden sınav sonuçları öğrenilebilecek. Sınav sonucunu öğrenmek için sisteme T.C. kimlik numarası ile giriş yapılması gerekli.

ALES PUANLARI NE KADAR SÜRE GEÇERLİ?

Adaylar sınavdan aldıkları puanı resmi kurumlara başvuru için 3 yıl boyunca kullanabilecekler. Yani adaylar ALES 2017 ilkbahar dönemi sınavından aldıkları puan 2020 yılına kadar geçerli.

ALES SINAV SONUÇLARININ DOĞRULANMASI

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

SONUÇLARA İTİRAZ

Bugün ALES 2017'denaldığınız puanı öğrendiniz ama soru kitapçıkları yayımlandığında yaptığınız kontrol ile sınav sonucunuz tutmuyor veya puanınızla ilgili bir şüpheniz var. Bu durumda ÖSYM'ye itiraz edebilirsiniz. Ancak ALES sonucuna itiraz için elinizi çabuk tutmalısınız çünkü sonuçlar ÖSYM tarafından açıklandıktan sonra 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere yani yarın 9 Haziran'da) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye başvurmalısınız.

Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük dava açma süresini durdurmaz. Bu adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırılmalıdır.

Süre hesabında  ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmaz ve cevaplanmaz.

ALES 2017 SONBAHAR DÖNEMİ SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYM'nin sınav takvimine göre ALES 2017 Sonbahar dönemi sınavı 19 Kasım 2017'de yapılacak. Bu sınav için başvuru tarihleri de 26 Eylül - 4 Ekim olarak belirlenmiş. Bugün sonuçları açıklanan ilkbahar dönemi sınavının olduğu gibi ALES sonbahar dönemi sınavı için de başvuru ücreti 90 TL.

ALES PUANLARININ HESAPLANMASI

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan ALES test kitapçıkları ÖSYM’de optik okuyucu ile okundu ve bilgisayar ortamında değerlendirilerek adayların puanları hesaplandı. Öncelikle adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplandı ve doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edildi. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürüldü. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplandı. Bu standart puanlar da her aday için 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplandı.

ALES 2017'DE SİNİR KRİZİ!

2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) uygulanan 09.45 kuralı ALES'te de uygulandı ve bazı öğrenciler saat 09.45’te okula giriş yapamadıkları için sınavı kaçırdılar. Geç kalmış kabul edilen ve sınava alınmayan öğrencilerden bazıları itiraz etmeden okuldan ayrıldı ancak bazıları isyan etti.

Birkaç dakikayla sınava geç kalan bir öğrenci, kapıyı açmayan polislere Cinnet geçireceğim’ diye bağırdı.

Bir veli, çocuğunun geç kalacağı korkusuyla 1 saat önce geldiklerini söyleyerek şöyle konuştu:

"Bir yıllık çalışması, emeği 1-2 dakika ile gidiyor. Kendi çocuğumu getirdim. O korkuyla 1 saat önceden geldik, buralarda dolaşıyoruz. Sınav yaptırıyorlar, yakın yerleri vermeleri gerekir. İstanbul'un bir ucundan bir ucuna çok uzak yerleri veriyorlar. Çok yazık, bunu düşünmek lazım. En azından çevreye yakın yerleri vermeleri lazım. 15 dakika var sınava, 1 dakika geç kalmış daha başlamamış sınav aslında o inisiyatifi almaları lazım. Biz bu gençleri kazanacak mıyız yoksa böyle karanlığa itecek miyiz?”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

En Alt Reklam