Başkanlık Görevi Resmen Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MAXİSEPETT
Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin ederek resmen görevine başladı!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemin ederek görevine başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki yeminin ardından Anıtkabir'i ziyaret etti ve özel defteri imzaladı. Erdoğan "kaçıncı cumhurbaşkanı" tartışmasına da son noktayı koydu ve "12. Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 1. Cumhurbaşkanı olarak milletimizin birliğini ve kardeşliğini güçlendirmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin etmek üzere saat 16:30'da Meclis'e giriş yaptı. Erdoğan'ı taşıyan konvoya vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu.

Erdoğan’ı TBMM girişinden Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı törenle karşıladı.

YENİ BAKANLARI AKŞAMKİ TÖRENDE AÇIKLAYACAK

Daha sonra Meclis Genel Kurulu'na giriş yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin ederek resmen göreve başladı. Böylece Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı.

erdogan s

İŞTE ERDOĞAN'IN ETTİĞİ YEMİNİN METNİ

Erdoğan'ın ettiği yemin şöyle:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

ERDOĞAN TBMM'DEN SONRA ANITKABİR'E GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'teki yemin töreninin ardından Anıtkabir'e geldi. Aslanlı Yol'dan yürüyen Erdoğan, Atatürk'ün mozalesine çelenk bırakırken, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.

erdogan celenk

Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Erdoğan Anıtkabir'de deftere şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, Türkiye 24 Haziran'da iki önemli seçimi başarıyla tamamladı. Yeni yönetim sistemimize göre, seçilen ilk cumhurbaşkanlığı görevine şahsımı layık gören milletimiz, 27'nci dönem milletvekillerini de belirledi. 12. Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 1. Cumhurbaşkanı olarak milletimizin birliğini ve kardeşliğini güçlendirmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz. Gelecek nesillerin bize emaneti olan Cumhuriyeti hedefleriyle buluşturmakta kararlıyız." dedi.

YENİ BAKANLAR YARIN YEMİN EDECEK

Yeni hükümet sisteminin bakanları da, bu akşam yapılacak o törende belli olacak. Yeni bakanlar ise yarın saat 15.00'te yemin edecek.

MAXİ DÖNER
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Toplu Taşımada %50 İndirimÖnceki Haber

Toplu Taşımada %50 İndirim

WhatsApp Kullanıcıyı uyaracakSonraki Haber

WhatsApp Kullanıcıyı uyaracak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!