Dolar ne kadar oldu?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dolar ne kadar oldu?
Dolar ne kadar oldu merak ediliyor. Dolar güne yükselişle başladı. Dolar/TL oranı, son sekiz ayın en düşük değerine düştü. Hafta başında başlayan dolardaki değer kaybı devam ediyor. Hafta başında 3,52 lira olan dolar, dün 3,44 liraya kadar geriledi. Peki uzmanlar doların bu düşüşü için ne diyor? Dolar düşmeye devam edecek mi? Dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte 28 Ağustos güncel dolar kuru...

Dolar ne kadar oldu merak ediliyor. Doların düşüşü devam ediyor. Dolar/TL 3,4581 ile 14 Aralık 2016 tarihinden bu yana en düşük seviyesine geriledi. Küresel piyasalarda değer kaybeden dolara paralel düşüşe geçen dolar/TL de özellikle Yellen'ın konuşmasının ardından hızlanan düşüşü ile 3,4581'e kadar geriledi. 14 Aralık 2016 tarihinden bu yana ilk kez 3,46'nın altını gören dolar/TL, saat 17.40 itibarıyla 3,4590 seviyelerinde dengelendi. 

Aynı dakikalarda avro/TL önceki kapanışa göre yüzde 0,2 azalışla 4,1050, sterlin/TL ise yüzde 0,1 değer kaybıyla 4,4580 seviyesinden işlem görüyor. Peki uzmanlar bu konuda ne söylüyor? Doların ve avronun değer kaybı ne kadar devam edecek? Uzmanların dolar/TL oranı için yorumları haberimizin devamında... Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte 28 Ağustos Pazartesi sabahı anlık dolar kuru...

28 AĞUSTOS 2017 GÜNCEL DOLAR KURU

Dolar alış: 3,4434 TL / Dolar satış: 3,4447 TL

Euro alış: 4.1074 TL / Euro satış: 4.1089 TL

Dolar, Euro ve diğer döviz kurlarını aşağıdaki bağlantıdan güncel olarak takip edebilirsiniz.

DOLAR DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Türk lirası (TL), dolar karşısında bu yılın şubat ayında başlayan yükselişini sürdürüyor. Geçen yılın eylül ayında yükselişe geçen dolar/TL, bu yılın başında 3,9422 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine gördü.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) müdahaleleri ve ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik siyasi belirsizliklerin küresel piyasalarda dolara olan talebi azaltmasının etkisiyle şubat başında yükselişe geçen TL, 6,5 ayda yüzde 7,96 değer kazandı.

Dolar/TL dün itibarıyla 3,50'nin altını görürken, uzmanlar, TL'deki yükselişin devam edebileceği öngörüsünde bulunuyor. Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TL'nin, dolar karşısında bu yılın sonunda daha fazla değer kazanabileceğini, dolar/TL'de 3,40 seviyesinin söz konusu olabileceğini ifade etti.

DenizBank Yatırım Strateji Yönetmeni Orkun Gödek de "Geçtiğimiz hafta bu durumu yakından tecrübe ettiğimizi unutmayalım. Teknik olarak 3,5520 direnci aşılmadan TL'de satış baskısının artacağı beklentisinde  değilim. Bir süre daha 3,50-3,60 geniş bant aralığının korunduğunu görebiliriz. 3,50 seviyesi, teknik ve psikolojik açıdan öne çıkıyor. Aşağısına kaymalarda talebin arttığını görebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Stratejist Cüneyt Paksoy ise "Mevcut durumda 200 günlük üssel ortalamayı içinde barındıran 3,49-3,50 aralığında yaşanan gevşeme, bundan sonrası için oldukça önemli. Tahvil tarafında yaşanan görece dengeli seyir ve TCMB'nin sıkı para politikasına devam etme kararlılığı da dolar/TL tarafında volatilitenin düşmesine ve geri çekilmenin devamına katkı sağladı." ifadelerini kullandı.

Döviz(Euro, Dolar) Kurları(Fiyatları) Nasıl Değişir, Neden Yükselir ya da Düşer?

Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir. Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır diyebiliriz.

Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır. Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.

Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.”

Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

Bir ülkenin ekonomisi ne kadar istikrarlı olursa, o ülkeye gelecek turist sayısı o oranda artış gösterir ve dolayısıyla döviz miktarında da artış yaşanır. Bu artışla birlikte ülkedeki döviz kurlarında düşüş meydana gelir.

Altın ve döviz arasındaki ilişki ve birbiri üzerindeki etkileri açısından incelendiğinde ise; bu iki yatırım aracı birbirlerine muadil olduklarından zıt orantılı şekilde işlerler. Çoğunlukla dolar yükseldiğinde borsa ve altın fiyatları bir nebze aşağıya hareket etse de ekonomik istikrarsızlık ya da politik süreçle ilgili beklentilerin kötü olması her iki yatırım aracında da yükselişe neden olabilir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar: ‘Yaptığı terbiyesizliktir’Önceki Haber

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar:...

Altın Fiyatları ne Kadar?Sonraki Haber

Altın Fiyatları ne Kadar?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!