İstanbul başkanını bugün seçiyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul başkanını bugün seçiyor!
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 22 Eylül'de görevi bırakmasının ardından yeni belediye başkanı bugün seçiliyor.

CHP'nin adayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun başkan olabilmesi için 309 üyeli mecliste AK Parti'den 29 oy alması gerekirken, kulisler AK Partili Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın en güçlü aday olduğu yönünde.

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi bugün tarihi bir gün yaşayacak. Meclis,  Ali Müfit Gürtuna’dan sonra İstanbul’a ikinci kez, ara dönem belediye İstanbul başkanını bugün seçiyor CHP sürpriz yapar mıbaşkanını seçecek. Toplam, 309 üyenin yer aldığı İBB Meclisi’nde CHP’nin 127, MHP’nin 2 üyesi bulunuyor. Genel Merkezin isteği üzerine 2015 yılında CHP’den istifa eden Hüseyin Avni Sipahi, İBB Meclisi’nin tek bağımsız üyesi.

Meclis, yaklaşık 13 buçuk yıldır aralıksız üç dönem görev yapan Kadir Topbaş’ın istifasıyla boşalan Başkanlık makamına kendi içinden seçtiği bir meclis üyesini, 2019 belediye seçimlerine kadar görev yapmak üzere başkan olarak görevlendirecek.

Tam bir haftadır boş olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturacak isimlerin yarışacağı İBB Meclisi’ndeki seçimde CHP’nin adayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem  İmamoğlu olurken, Ak Parti’nin adayının kim olacağı son ana saklı tutuldu. Ak Partili Meclis üyeleri kime oy vereceğini bugün yapılacak oylama öncesi, grup toplantısında öğrenecek.

MHP DE ADAY GÖSTERECEK

Meclis’te, MHP’li 2 üyeden biri olan Arnavutköy Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Muharrem Yaman da, İBB Başkanlığı’na adaylığını koyacak. Hürriyet’e yaptığı açıklamada “Ben de diğer adaylar gibi İstanbul’u yönetmeye talibim” diyen MHP’li Yaman’ın kaç oy alacağı merak konusu. Meclis çoğunluğunu elinde bulunduran AK Parti grubunun göstereceği adayın seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Yasa gereği oylamanın ilk iki turunda başkan seçilebilmek için, meclis üyelerinin üçte ikisinin oyunu alması gerekiyor. AK Parti grubu mecliste üçte iki çoğunluğu sağlayamadığı için yeni başkanın üçüncü veya dördüncü turda seçilmesi bekleniyor. Üçüncü turda meclis üye tam sayısının yarıdan bir fazlasının oyunu alan aday başkan seçilecek.

TOPBAŞ ARTIK MECLİS ÜYESİ DEĞİL

Belediye başkanları meclislerin doğal üyesi sayıldığı için Topbaş ile birlikte Meclis üye sayısı 310’du. Ancak Topbaş başkanlıktan istifa ettiği için üyeliği de düşmüş oluyor. Kalan 309 üyeden 155’inin oyunu alan başkan seçilmiş olacak. Adaylardan birine 155 oy çıkmaması durumunda ise en fazla oy alan iki aday için dördüncü tur oylama yapılacak. Dördüncü tur oylamada iki adaya eşit oy çıkması durumunda kura çekimi yapılacak.

 SON DAKİKA SÜRPRİZİ OLMAZSA, MEVLÜT UYSAL

 1998 Kasım ayında Belediye Meclisi, dönemin Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hapis cezasının kesinleşmesi üzerine, yeni belediye başkanı için seçim yapmıştı. Son dakikaya kadar Aziz Yeniay’ın aday gösterileceği konuşulurken,  son dakikada Ali Müfit Gürtuna aday gösterilmişti. Geçiş dönemi belediye başkanı olarak seçilen Gürtuna, 1999 seçimlerinde de aday gösterilip, İBB Başkanı seçilmişti.

Eğer yine son dakika sürprizi olmazsa, Ak Parti’nin adayı Mevlüt Uysal olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MTV'ye Yüzde 40 zamÖnceki Haber

MTV'ye Yüzde 40 zam

Ardahan'da Üzerine Yıldırım Düşen Çocuğu Babası KurtardıSonraki Haber

Ardahan'da Üzerine Yıldırım Düşen Çocuğu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!